Proiecte si programe

- proiect în colaborare cu ONG 34 LIVE de amenajare a parcului scolii
9 MAI - ZIUA EUROPEI
ZILELE BRASOVULUI
- ateliere de creatie, concurs de desene, parada copiilor costumati in cavaleri si domnite

Azi prescolari, maine scolari
- proiect educational realizat in parteneriat cu Sc. Gen. nr. 12, Brasov si Gradinita nr. 3, Brasov
Brasov - orasul meu
- proiect educational realizat in parteneriat cu Sc. Gen. nr. 12, Brasov si Sc. Gen. nr. 25, Brasov
Scrisoare catre o personalitate din lumea sportului
- parteneriat educational cu Posta Romana
Programe de protectie a mediului inconjurator:
- „Copiii invata sa protejeze animalele”, „Sunt prieten cu natura!”
Program de educatie muzeala
- propus de Grupul de initiativa locala Corona constand in vizitarea Muzeului «Casa Muresenilor», Muzeului de Istorie, Muzeului „Prima Scoala Romaneasca”, Muzeului de Arta si Muzeului de Etnografie Brasov
„Martisorul...cu drag” 2012-03 - proiect propus de asociatia Salvati copii
„Creativitate, joc si prietenie”
„Copil ca tine sunt si eu”
„Sanatatea - bunul cel mai de pret”
/ „Tehnica periajului corect”

Proiect National "Lectura in impas?!" editia a III-a, in cadrul proiectului elevii din clasele II-VIII vor participa la Concursul national "A citi - a sti, a cunoaste, a intelege"

Parteneriate cu:
- Biblioteca Judeteana ,,George Baritiu” (auditii, vizionari filme, medalion literar, expozitii)

- Casa Baciu (scriere creatoare), etc.

- Fundatia pentru Evaluarea Competentelor in Educatie (FECED) si Editura Diana, cu sediul in Pitesti - Concursul International "Cu Europa ... La joaca - Euroscolarul"

- S.C. Didactica Publishing House S.R.L. in vederea accesului la noutatiile din domeniul educational

- Fundatia Academica Alumni cu sediul in Constanta - Proiectul "Parteneriat pentru copilul meu - program educativ de sprijin pentru elevi cu risc de parasire a scolii si parintii acestora"

- Gradinita nr. 3 si Gradinita nr. 7 - "Si voi veti fi scolari!"